• Bezpłatna Wysyłka i Zwrot
  • 100 Nocy Próbnych
  • 10 Lat Gwarancji
  • Bezpieczna płatność w Przelewy24 i Blik

Paraliż senny

PL Article Logo

Napisane przez  Zespół Emma

Opublikowane w dniu 6/19/23

Edytowane w dniu 6/18/23

Czym jest paraliż senny?

Paraliż senny to chwilowa niemożność poruszania się, najczęściej tuż po zaśnięciu lub przebudzeniu. Stan ten jest normalnym elementem fazy REM snu. Niemniej jednak, może to być przerażające doświadczenie dla osoby, która czuje się świadoma swojego stanu, ale nie może się poruszyć.

Dlaczego paraliż senny występuje?

Faza REM snu to etap głębokiego snu, w którym najczęściej śnimy. Mimo że jesteśmy wtedy całkowicie zrelaksowani i nasze mięśnie są niemalże sparaliżowane, nasz mózg jest bardzo aktywny. Ochronny mechanizm organizmu sprawia, że mięśnie zostają czasowo sparaliżowane, abyśmy nie zranili się podczas snu. Jednak czasami, gdy się budzimy, ten mechanizm nie wyłącza się od razu, prowadząc do tymczasowego paraliżu.

Czy paraliż senny jest niebezpieczny?

Sam w sobie paraliż senny jest nieszkodliwy i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednak doświadczenie może być przerażające, zwłaszcza jeśli jest towarzyszone halucynacjami, które niekiedy występują podczas paraliżu. Ważne jest, by pamiętać, że stan ten jest przejściowy i zwykle trwa tylko kilka sekund do kilku minut.

Jak radzić sobie z paraliżem sennym?

Choć paraliż senny jest zjawiskiem naturalnym, istnieją sposoby, aby minimalizować jego występowanie. Regularny rytm snu, unikanie spożywania kofeiny czy alkoholu przed snem, a także stosowanie technik relaksacyjnych mogą pomóc w zapobieganiu temu zjawisku. Jeśli paraliż senny występuje często i jest dla Ciebie problematyczny, warto skonsultować się z lekarzem.