• Bezpłatna Wysyłka i Zwrot
  • 100 Nocy Próbnych
  • 10 Lat Gwarancji
  • Bezpieczna płatność w Przelewy24 i Blik

Elastan

PL Article Logo

Napisane przez  Zespół Emma

Opublikowane w dniu 

Loading

Edytowane w dniu 

Loading

Czym jest elastan?


Elastan ( czasami zwany elastanem) jest włóknem chemicznym. Włókno to charakteryzuje się przede wszystkim elastycznością. Nawet jeśli elastan zostanie rozciągnięty do granic możliwości, włókno wróci prawie do swojej początkowej długości.


Elastan jest dostępny na rynku od 1959 roku. W tym czasie włókno chemiczne było jeszcze znane pod nazwą Fiber K. Od 1962 roku elastan jest dystrybuowany w większych ilościach przez markę Lycra. Obecnie jest on stosowany głównie w odzieży.


Jak powstaje elastan?


Elastan jest wytwarzany z poliuretanu i glikolu polietylenowego. Jest to kopolimer blokowy. Poliuretany to plastiki lub żywice syntetyczne. Glikol polietylenowy to płynna lub stała substancja chemiczna. Uretan zapewnia niezbędną spójność włókna. Znajduje się w rozciągniętych, sztywnych sekcjach spoczywających wzdłuż siebie. Te kopolimery blokowe można łatwo rozciągać. Dzięki tej zdolności do rozciągania osiągane jest całkowite wydłużenie o ponad 700%.


Charakterystyka elastanu


Elastan charakteryzuje się wysoką długością rozdzierania wynoszącą od 8 do 15 km i niskim poziomem absorpcji wilgoci wynoszącym niecały 1%. Jest bardzo odporny na odkształcenia i lekki. Jest również gładki w dotyku i łatwo schnie. Dzięki temu można go prać w wodzie o temperaturze do 40 stopni, a w niektórych przypadkach nawet 60 stopni. Nie posiada ładunku elektrostatycznego.


Zastosowanie elastanu


Jednym z głównych zastosowań elastanu jest odzież. Elastan jest używany głównie w odzieży sportowej i bieliźnie, ponieważ ubrania te muszą dopasowywać się do ciała. Elastan jest często mieszany z innymi substancjami, takimi jak poliamid. Poprawia to komfort noszenia. Elastan jest używany w następujących rodzajach odzieży: Rajstopy, Odzież sportowa, Spodnie kolarskie, Legginsy, Stroje kąpielowe, Skarpety, Bielizna.


Elastan i materac Emma


Elastan jest również stosowany w tekstyliach domowych, takich jak pokrowce. Materac Emma Original wykonany jest w 2% z elastanu. Ma stylowe wykończenie z ciemnoszarego materiału, jest zdejmowany i można go prać w pralce! Pokrowiec na materac Emma składa się ze specjalnego włókna klimatycznego, które reguluje wilgotność i zapewnia przyczepność dzięki antypoślizgowym elementom na spodzie. Pomaga to uniknąć nocnych potów. Jednocześnie pokrowiec jest elastyczny i idealnie dopasowuje się do ciała. Dowiedz się więcej o czyszczeniu materaca.